-3.6 C
Prague
Pondělí, 6 února, 2023

/

Snižuje chuť na sex, způsobuje bolesti hlavy: 10 tipů, jak efektivně zmírnit každodenní stres

Kdy jste se naposledy pořádně odvázali nebo vyžalovali kamarádce o tlaku v práci či jiných problémech? Co radí psychologové, jako nejlepší metody ke zmírnění stresu a proč ho třeba eliminovat?

Dlouhodobý nebo chronický stres škodí fyzickému i psychickému zdraví. Novější studie dokonce potvrdily fakt, že vysoká úroveň stresu u jinak zdravých lidí způsobuje i intenzivnější řídnutí mozku a pokles objemu šedé hmoty.

FOTOGALERIE
Jak se vyhnout každodennímu stresu?
Zdroj: iStockphoto
Kvůli stresu můžete být náchylnější na nemoci, mít blíže k návykové chování, stejně se vám může zvyšovat krevní tlak. Stres způsobuje také bolesti hlavy a snižuje chuť na sex …

Jak bojovat proti negativním vlivům nadměrného stresu? Vyzkoušejte některé z těchto nejúčinnějších tipů.

1) Zacvičte si
Cvičení dělá hodně nejen pro tělo, ale i pro mysl. Kombinujte aerobik se silovým tréninkem, strečinkem, abyste podpořili tvorbu endorfinů. Ještě lépe fungují skupinové cvičení, samozřejmě, pokud je to vaše šálek kávy. Studie ukázaly, že lidé, kteří se zúčastnili skupinových cvičení, zaznamenali výraznější zlepšení duševního, fyzického a emocionálního zdraví než ti, kteří cvičili samostatně.

FOTOGALERIE
I cvičení 15 minut denně má smysl
Zdroj: Profimedia
2) Projděte se po parku nebo lese
Trávíte hodně času v práci? Už krátká, 15-minutová procházka přírodním prostředím stačí na snížení stresu a únavy. Na vyplavení endorfinů, třeba zhruba 20 minut, takže když procházku o něco ještě prodloužíte, bude se cítit lépe a šťastnější.

3) Kloktejte vodu
Zdá se vám to jako nesmysl? Ani náhodou! Kloktání vody ovlivňuje vagusový nerv – dlouhý bloudivý nerv, který usnadňuje relaxační reakci. Když jsme uvězněni v chronickém stresu, tento nerv ztrácí svou sílu nebo pnutí. Kloktání obecně stimuluje nervy a zvyšuje schopnost těla i mysli přejít do stavu klidu. Pokud přidáte trochu mořské soli působí preventivně i vůči choroboplodným zárodkům.

FOTOGALERIE
Dodržujete pitný režim?
Zdroj: iStockphoto
4) Poslouchejte mořské vlny, byť falešné
Dny na pláži jsou relaxační – na to netřeba vědecké důkazy. Samozřejmě, většina z nás nemá možnost jít na pláž, kdy se nám zachce, naštěstí fungují i ​​falešné zvuky mořských řas. Pusťte si nahrávku s jejich zvukem, posaďte se do pohodlného křesla s drinkem v ruce, zavřete oči a hned bude všechno jiné. Existují i ​​aplikace, které vám zvuk mořských vln přiblíží a pomohou tak relaxovat.

5) Rozesmějte se
Pusťte si komedii, sitcom, setkejte se s kamarádkou, která vás vždy rozesměje. Smích je skvělý lék na mnohé problémy, včetně stresu a úzkostí. Pomáhá uvolnit tělo, snižuje hladinu kortizolu – stresového hormonu a zvyšuje hladinu endorfinů.

6) Nechte promluvit dítě, které ve vás zůstalo
Zapomeňte na chvíli na svůj věk a povinnosti! Udělejte něco přirozené, jak to dělají děti. Vyblázněte se na trávníku se psem, lehněte si na sluneční louku, pozabávajte se s dětmi.

7) Vyzkoušejte cvičení 5-4-3-2-1
O co jde? Na začátek se zaměřte na pomalé a hluboké nádechy. Potom vyhledejte pět věcí, které vidíte kolem sebe; čtyři věci, kterých se můžete dotknout nebo je můžete cítit; tři věci, které můžete slyšet; dvě věci, které můžete cítit nosem a jednu věc, kterou můžete ochutnat. Tato technika všímavosti pomáhá uzemnit mysl tam, kde skutečně jste. Dokáže nejen uklidnit stres, osvěží mysl, abyste byli schopni vyřešit problém a zaměřit se na to, na co potřebujete, abyste se pohnuly dopředu.

FOTOGALERIE
Jak se vyhnout každodennímu stresu?
Zdroj: iStockphoto
8) Nechte svou mysl bloudit.
Dovolte mozku, aby zkoumal sám sebe, bez omezení, která mu dáváme našimi záměry a úkoly. Díky tomuto postupu budeme v konečném důsledku lépe řešit problémy. Jak uvolnit mysl? Například při kreslení bez nějakého cíli – stačí si jen tak čmárat, nebo se pohojdávajte do rytmu hudby, či Zadívejte do okna.

9) Zaměřte se na někoho jiného
Přihlaste se jako dobrovolník na nějakou charitativní aktivitu, zavolejte své mámě, připravte manželovi jeho oblíbený dezert. Podle výzkumů je u těch, kteří pomáhají druhým, nižší úroveň stresu.

10) Dejte si „šlofíka“
Ještě jedna věc skvěle zabírá na odbourání stresu, jen ne vždy se dá i realizovat – krátký spánek. 10- až 15-minutový spánek (nebo dokonce jen odpočinek se zavřenýma očima) pomůže mozku i tělu zrelaxovat. To znamená, že zvládnete za kratší čas více práce s jasnější myslí.