-3.6 C
Prague
Úterý, 21 března, 2023

/

Historie pizzy: Kdo ji vynalezl a kde?

Spousta kultur by to možná chtěla prohlásit za svůj vynález. Ale v závislosti na tom, jak to definujete, původ pizzy sahá až do starověku. Těstovitá pochoutka se vyvinula z plochého chleba, který existoval již od starých Řeků, Římanů, Peršanů a Egypťanů.

Pizza nebyla ani tak vynalezena, jako spíše vyvinuta. Pizza čerpající inspiraci z tradičních mazanců z dávných časů byla poprvé zdokumentována jménem v roce 997 n. l. v textu z jižní Itálie, ve kterém syn feudálního pána slibuje 12 pizz místnímu biskupovi jako každoroční poctu.

Pizza, kterou známe dnes, vznikla v 18. století v Neapoli. Město zažívalo nával rolníků z venkova a jeho ekonomika nestačila všechny nakrmit. Chudobou postižení lidé, známí jako lazzaroni, potřebovali něco levného a rychlého k jídlu.

Někdy byly polevy jednoduché jako česnek a sůl, ale mohly obsahovat i sýr, bazalku a občas rajčata. Původ základní dnes známé polevy se ve skutečnosti datuje do této doby. Nízká poptávka po rajčatech vedla k nízkým cenám – ideální pro hladové rolníky.

Tip: Chcete si dopřát pravou italskou pizzu, ale na přípravu nemáte čas, nebo náladu? Máme pro vás řešení. Objednejte si u rozvoz pizzy Brno Caruso, případněnavštivte italskou restauraci v Brně a dopřejte si křupavou a čerstvou pizzu, připravenou rozeným Italem.

V roce 1889 navštívili Neapol král Umberto I. a královna Margherita Savojská. Už je nudila jejich stálá strava a požádali o ochutnání některých místních specialit. Šéfkuchař Pizzerie Brandi Raffaele Esposito a jeho manželka vyrobili pro královský pár tři pizzy. Jedna obsahovala rajčata, mozzarellu a bazalku, přičemž červená, bílá a zelená ladila s barvami italské vlajky. Královna Margherita si tuto vybrala jako svou oblíbenou a dostala název Pizza Margherita.

První pizzerií ​​na světě byla Antica Pizzeria Port’Alba, založená v roce 1738 jako stánek neapolských podomních obchodníků. Nakonec si dokonce vysloužili návštěvu krále Ferdinanda II. ze dvou Sicílie, který přišel inkognito, aby si uvědomil náladu svého lidu.

Předchozí článekDesign jako ulitý aneb jak na vizuální podobu garážových vrat
Další článekUltrazvuková zkouška odhalí přítomnost vnitřních vad