-3.6 C
Prague
Pondělí, 6 února, 2023

/

Kteří domácí mazlíčci jsou vhodní pro děti i pro vás?

Uvažujete, že rozšíříte svou rodinu o zvířecího přítele? Nebo vás děti prosí o nějaké zvířátko a vy si nejste jistí, zda byste jim měli vyhovět? Výběr domácích mazlíčků nemusí být vůbec snadný. Obzvláště v dnešní době, kdy je nejen obrovský výběr plemen psů a koček, ale také plazů, ptáků či hlodavců. V tomto článku vám poradíme, jak při rozhodování nesáhnout vedle, abyste si pořídili mazlíčka, kterého si zamilují nejen vaše děti, ale i vy.

Všichni mazlíčci nemusí vyhovovat každému

Jedním z důležitých faktorů pro výběr je bezpochyby názor vašeho dítěte. Pokud je dost staré a rozumné, naslouchejte jeho přáním, protože je pochopitelné, že nebude mít velký zájem starat se o zvířátko, o které příliš nestálo. Ujistěte se také, že mazlíček se hodí k osobnosti a životnímu stylu vašeho dítěte i vás.

Péče o některá zvířata je složitější než o jiná, proto se předem obeznamte se vším, co obnáší, a rozdělte si mezi členy rodiny konkrétní role, které kdo bude zastávat. Myslete i na finanční stránku tohoto rozhodnutí. S nákupem potřebného vybavení vám může pomoci půjčka bez registru. Zvažte také své časové možnosti a zda bude zvíře u vás doma opravdu spokojené a všechny jeho potřeby budou zajištěny.

Je pes nejlepším přítelem člověka?

Psi jsou jedni z nejoblíbenějších domácích mazlíčků. Je s nimi zábava, a hlavně se s nimi dá velmi snadno vytvořit silné pouto. Na druhou stranu je potřeba brát v potaz, že pořídit si pejska je opravdu velká zodpovědnost, kterou nemůžeme brát na lehkou váhu.

Je důležité se seznámit s charakteristikami jednotlivých plemen a vybrat to, které je pro vás nejvhodnější. Ačkoli je možné si koupit pejsky z chovných stanic, zvažte možnost dát šanci mazlíčkovi z útulku. Bývají věrní a vděční a pokud se k nim budete správně chovat, stanou se z nich skvělí parťáci.

Velmi oblíbené jsou také kočky

Ačkoli zpravidla nebývají tak společenské jako psi, stále po nich touží mnoho dětí. Pro dobré soužití je však důležité, aby se děti naučily respektovat to, že kočka nemá vždy zájem o pohlazení či o to si hrát, a nechaly ji v těchto chvílích v klidu. Výhodou je, že péče o ně je o něco méně náročná a také lépe zvládají občasnou samotu. Stejně jako u psa je ale důležité zvolit správné plemeno, i když i vesnická kočka může být milujícím mazlíčkem.

I méně tradiční mazlíčci mohou být tou pravou volbou

Pro rodiny s malým množstvím volného času by mohly být vhodné například nenáročné rybičky. Většina plazů není příliš aktivní, i přesto jsou však velmi zajímavým zvířecím kamarádem. Oblíbení jsou i papoušci, a to hlavně pro svoji schopnost naučit se kousky jako je třeba opakování zvuků, nebo dokonce slov.