-3.6 C
Prague
Pondělí, 6 února, 2023

/

Výbušný prach není jen mýtus

Potkáváme se s ním v práci, doma i venku. Prach je všudypřítomný, vzniká téměř při každé činnosti a v některých případech může být i nebezpečný. V průmyslových provozech je proto jeho likvidace naprosto nezbytná.

Prach, který může explodovat

Usazený prach na většinou evokuje nepořádek. Doma proto uklízíme, abychom se cítili dobře a měli čisto. Ve výrobních halách a dalších provozech však může usazený prach znamenat riziko exploze a musí tak být vybaveny odsávacím zařízením. Nebezpečný prach totiž není jen ten střelný, který známe z filmů z Divokého západu, ale mnoho jeho dalších druhů. V potravinářství považujeme za explozivní prach naprosto každý prach organického původu a stejně nebezpečný dokáže být například uhelný prach, jak jsme se již v minulosti mohli na mnoha nehodách v elektrárnách nebo teplárnách přesvědčit. Rizikem je také prach dřevní, papírenský a mnoho dalších nečistot.

Kvalitní odsávání pomůže

Prach vzniká téměř při každé činnosti během zpracování nebo manipulace se surovinami, ať už se jedná o míchání, sekání, mletí, broušení nebo třeba balení a přípravu k expedici. Odsávání a filtrace vzduchu v průmyslových provozech tak zajišťují bezpečné pracovní prostředí. Usazený prach ve vrstvách totiž umožňuje vznik prostředí, které je rizikové pro možnost výbuchu kvůli vytváření elektrostatického náboje. A to i u surovin, které jsou jinak nehořlavé, například železo nebo hliník, prach z těchto materiálů však dokáže být nebezpečný. Odsávání explozivního prachu je proto důležitou součástí všech odvětví průmyslu a provozů.

V domácích podmínkách se prachu bát nemusíme. Kromě nepořádku nám většinou nic nehrozí. V průmyslovém měřítku, kde je však prachu mnohonásobně více. Už s ní musíme počítat jako s rizikovým parametrem a likvidovat ho co nejdříve po jeho vzniku.