-3.6 C
Prague
Úterý, 21 března, 2023

/

Svářecí invertor: Moderní svářečka nejen pro hobby kutily

Svářecí invertor nabízí oproti klasické trafosvářečce mnoho výhod. Právě proto je pro většinu kutilů první volbou při výběru nové svářečky. Nabízí skvělé vlastnosti, které případně využije i profesionál na stavbách, montážích či v průmyslových dílnách.

Spínaný zdroj

Spínaný zdroj je klíčovou součástkou invertorové svářečky. Umožňuje totiž měnit střídavé napětí ze zásuvky, tedy 50 hZ na vysokofrekvenční napětí v hodnotách až 100 kHz, přičemž následně dochází k jeho usměrnění. Kromě toho je využito také toho, že při vysoké frekvenci se snižuje velikost transformátoru, což umožňuje vytvořit svářecí invertor malých rozměrů s nízkou hmotností.

Praktické vlastnosti

Lehkost a malé rozměry jsou pouze jedním z důležitých aspektů. Invertorová svářečka kromě toho nabízí totiž také řadu dalších výhod. Často je vybavena ramenním popruhem, takže s ní můžete pracovat třeba i na žebříku. Případně jsou modely vyráběny s praktickým madlem. Kromě toho nabízí takzvanou funkci hot start, která umožňuje snadné nahození oblouku. Mezi další významné funkce patří pulzní sváření pro svařování zvláště tenkých plechů, což mění průběh svařovacího proudu na pulzující či ochrana před přivařením elektrody ke svařovanému materiálu.

Metody sváření

Invertorová svářečka je oblíbená také pro svou univerzálnost. Elektronika uvnitř invertoru poskytuje snadnou změnu parametrů. Lze tak invertorovou svářečku přizpůsobit – svařovat můžete metodami MMA a TIG, ovšem nabízí se také metody MIG/MAG. Jestliže hledáte perfektní nástroj, který vám usnadní práci a nabízí ty nejlepší funkce, pak byste rozhodně měli vybírat ze svářecích invertorů.

Invertorová svářečka nabízí výrazně lepší vlastnosti než běžná trafosvářečka. Vybírat můžete z různých modelů podle toho, co přesně hledáte.