8.5 C
Prague
Sobota, 3 června, 2023

/

Údržba auta: 7 věcí, na které by měl každý řidič myslet

Auto bude dlouho a dobře sloužit jedině tehdy, když mu jeho majitel dopřeje pravidelnou údržbu. Nestačí jen čas od času zajet do servisu, o auto je nutné se starat také na vlastní pěst. Co taková péče u vozidlo obnáší a na co by žádný řidič neměl zapomínat?

Každý ví, že se nevyplácí vyjíždět bez povinné výbavy auta a některých dokladů. Každý řidič u sebe musí mít malý technický průkaz, potvrzení o platném povinném ručení a samozřejmě také řidičský průkaz.

Povinná výbava zahrnuje autolékárničku, reflexní vestu, trojúhelník a rezervní kolo či nástroje na opravu pneumatiky. K doporučeným položkám dále patří například škrabka na sklo, hasicí přístroj nebo startovací kabely, které často nabízejí jediný způsob, jak nabíjet autobaterii. Právě startovací kabely mohou přijít vhod ve chvíli, kdy to řidič nejméně čeká.

Teď už je však čas přejít ke zmiňované údržbě auta. Jaké úkony je třeba pravidelně provádět, aby auto zůstalo v dobré kondici?

1. Údržba autobaterie

Jak známo, pokud se auto déle nepoužívá, baterie se vybije a na řidiče pak často čeká nepříjemné překvapení. Poté nezbývá než baterii opět nabít, a to buď pomocí startovacích kabelů, nebo externí nabíječky.

Jak dlouho nabíjet autobaterii? To závisí na velikosti baterie a typu najíečky. Pokud je autobaterie vybitá zcela, může to v průměru trvat 8 až 12 hodin.

Je rozhodně lepší vybití baterie předcházet tím, že se s autem bude alespoň jednou týdně jezdit. Obzvlášť důležité to je v zimě.

2. Kontrola a výměna oleje

Preventivní kontrola oleje je nezbytná, jelikož lze díky ní předejít mnoha nepříjemnostem. Olej by se měl kontrolovat zhruba jednou za dva tisíce ujetých kilometrů.

Minimálně jedenkrát ročně je potřeba olej vyměnit. To může provést každý řidič sám, nicméně mnohdy je jednodušší nechat tento úkon na odbornících v servisu. Cena výměny oleje se pohybuje kolem 1500 Kč.

3. Výměna filtrů

Olejový a vzduchový filtr vozidla se časem zanáší, proto je důležité je pravidelně obnovovat.

Jejich výměna by měla být součástí servisní prohlídky. Oba úkony jsou však poměrně jednoduché, zejména výměna vzduchového filtru, proto je může řidič provést sám a ušetřit nějaké peníze.

4. Kontrola pneumatik

Pneumatiky jsou pravděpodobně nejdůležitějším bezpečnostním prvkem vozu a bez nadsázky lze říci, že jejich pravidelná kontrola, která by se měla provádět zhruba jednou týdně, může zachránit život.

Nedostatečně nahuštěné pneumatiky také zvyšují spotřebu paliva, proto je vhodné je stále udržovat pod doporučeným tlakem, který je uveden v návodu k obsluze vozidla.

5. Kontrola brzdových kotoučů a desek

Neméně důležité jsou brzdy. Proto je nutná také pravidelná kontrola brzdových kotoučů a desek. Pokud se zdá být něco v nepořádku, je potřeba to včas řešit.

6. Doplňování kapalin

Vedle oleje je důležité kontrolovat také další kapaliny, jelikož nedostatek některých z nich může mít fatální následky.

V autě se nachází tyto kapaliny:

  • směs do ostřikovačů
  • motorový olej
  • hydraulické oleje
  • brzdová kapalina
  • chladicí kapalina

O každé zmíněné kapalině je nutné mít dobrý přehled. Čas od času je také potřeba kapaliny vyměnit, přičemž frekvence výměny se zpravidla u každé z nich liší.

7. Mytí, čištění, úklid

V tomto případě nejde jen o estetickou stránku věci, nýbrž také o zachování laku na karoserii. Některé nečistoty, například ptačí trus, mohou lak po nějaké době naleptávat. Vyplatí se proto auto udržovat pokud možno stále čisté.