8.5 C
Prague
Sobota, 3 června, 2023

/

Z kamarádství láska? Sledujte žárlení i řeč těla – toto jsou znaky, že se vaše přátelství mění na romantický vztah

K romantice vede více než jedna správná cesta. V romantických knižních příbězích stačí jiskra a plamen lásky hoří celý život. V pohádkách princezna po políbení princem bude žít šťastně po rychlé svatbě, pokud je smrt nerozdělí.

Rychlý románek s neznámým člověkem není jedinou cestou za štěstím. Opravdu stačí trochu chemie pro dlouhodobý úspěšný romantický vztah? Na začátek možná ano. Nic však není lepší než se probouzet při nejlepším příteli celý život.

Nový výzkum potvrdil, že až dvě třetiny úspěšných dlouhodobých vztahů vzešly z dlouhodobého přátelství partnerů. Výzkumu se zúčastnilo celkem téměř 1900 lidí a potvrdily, že často před navázáním vztahu se současným partnerem byly dobrými přáteli.

Až dvě třetiny romantických vztahů začali nevinně jako dlouhodobé přátelství
Přestože se věda věnuje přátelským a mileneckým vztah, žádné výzkumy dostatečně nezkoumali, jaký měli vztah, než se stali partnery, uvedl Danu Stinson, autor výzkumu a docent psychologie na Victoria University v Britské Kolumbii v Kanadě. Výsledky výzkumu byly zveřejněny 12. července v časopise Social Psychological and Personality Science.

V minulosti se literatura o iniciování vztahů v drtivé většině zaměřovala na vztah jako „jiskření mezi cizinci.“ Ve výzkumech se přehlíželi romantické vztahy, které se vyvíjely mezi přáteli.

FOTOGALERIE
Lily Collins a Sam Claflin ve filmu S láskou, Rosie
Zdroj: Profimedia
Komplex studii byl dlouhodobý. Online studie probíhaly v letech 2002 až 2020. První analýza zjistila, že 66 procent romantických vztahů začalo jako přátelství. Před začátkem romantiky přátelství trvaly několik měsíců až několik let.

„Přátelství je totiž nejběžnější forma navázání vztahu,“ uvedl Stinson. Dokázal, že přátelství se stalo základem úspěšného vztahu bez ohledu na věk.

Průměrně partneři byli 22 měsíců jen přáteli
V závěrečné studii, které se zúčastnilo 300 studentů univerzity se ukázalo, že „fáze kamaráda“ trvala v průměru téměř 22 měsíců, než se změnila na romantický vztah. Téměř polovina mladých lidí uvedla, že navázání přátelství bylo pro ně preferovanou metodou navázání romantického vztahu. Drtivá většina těchto lidí však do svých přátelství nevstoupila s úmyslem zahájení romantického vztahu. Dali však svým přátelům šanci a vyplatilo se.

Hranice mezi přátelstvími a vztahy nejsou tak jasné, jak si někteří mohou myslet. Z manželských párů v studii dvě třetiny uvedly, že byly přáteli dříve, než se staly páry. Přátelé jsou často součástí partie. Může být velmi příjemné tulit se s přítelem u ohně, bláznit se ve vodě. Rodiny často znají přátel své blízké dříve než se stanou partnery. Jejich pozitivní postoj k těmto přátelům může ujistit o správnosti výběru partnera.

Zde je několik znaků, že se vaše přátelství může změnit v romantický vztah:

 1. Neškodné flirtování
  Flirtování s přítelem často zůstává nepovšimnuto. Většina přátel, kteří spolu flirtují je na správné cestě posunout svůj vztah. Flirtování mezi přáteli se považuje za dotahování.

FOTOGALERIE
Existuje recept na šťastný vztah?
Zdroj: iStockphoto

 1. Trapné skupinové rozhovory
  Někdy se zbytek partie může ve vaší společnosti cítit trapně. I když sedíte od sebe, komunikujete očima. Slova doplňujete úšklebkem nebo mrknutím.
 2. Nikdy ho nemáte dost
  Denní dávka interakce nikdy nestačí? Pokud si přes den píšete textové zprávy, a potom noci trávíte dlouhými telefonáty, může to být známka přátelství, které se mění na lásku.
 3. Řeč těla
  Jen málo věcí naznačuje fyzickou přitažlivost více než řeč těla. Pokud trup a chodidla vašeho přítele obvykle směřují k vám, bod pro vás! Mnoho náhodných doteků, které jste si mezi sebou vyměnili, je dalším silným znamením!
 4. Kamarád má vždy přednost
  Váš přítel je umístěn na prvním místě v seznamu vašich priorit a vy nejste ochotné tuto pozici v blízké budoucnosti měnit. Přizpůsobujete pro něj své plány?
 5. Žárlíte
  Toto je absolutní znak toho, že toužíte po svém příteli. Sledujte jak reaguje on na komplimenty jiných na vaši osobu. Žárlí i on?
 6. Mluvíte o něm 24/7
  Pokud máte rádi svého nejlepšího přítele, je pravděpodobné, že s ním toužíte strávit všechen volný čas. I on s vámi?